Szukaj Pokaż menu

Podsumowanie ostatniego trzęsienia ziemi i specjalne podziękowania

11 747  
1   10  
Przez kilka ostatnich dni, między 26 listopada a 2 grudnia 2002, nasz kosmiczny serwis przeżywał bardzo przyziemne kłopoty z dostępem do Internetu i w ogóle z normalnym funkcjonowaniem. W zasadzie istniał tylko jako ulotka pogrzebowa z jednoznacznym obrazkiem oraz z linkami do zupełnie tymczasowego forum oraz ankiety dotyczącej płatności.

Jednak paradoksalnie, trudności z serwisem pokazały jak wiele znaczy on dla bardzo wielu różnych osób. Reakcja, jaką wśród wielu wywołało zniknięcie Joe Monstera z powierzchni ziemi, naprawdę przywróciła nam wiarę w to, że Internet to nie tylko obraźliwe komentarze i obrzucanie się błotem, ale że to jest także miejsce gdzie spotykają się ludzie, których łączy wspólna pasja, którzy są w stanie podjąć jakieś wspólne bezinteresowne działanie.

Dzięki współpracy kilku osób udało się najpier uzyskać gniazdko do Internetu tylko dla nas, o prędkości 1 Mbit, które wystarczy nam na pewno na baaardzo, bardzo długo. Później okazało się, że komputer, który może zostać serwerem też nie jest niemożliwy do zdobycia - po dokonaniu kilku zakupów (pamięć, dysk, wentylator) udało się skompletować całkiem poważną maszynę. W tym też momencie mieliśmy już skompletowaną całą ekipę administracyjno-programistyczną. Po prostu, rzecz, która jeszcze kilka dni wcześniej wydawała się nieprawdopodobnie trudna do realizacji, stała się rzeczywistością i oto w mieście stołecznym Warszawie stanął sobie JoeMonster.org i nadaje teraz na całą Polskę!

Śmiech w walce z rakiem

9 916  
1  
Aleksander Łamek dziś o tym, że na świecie coraz więcej mówi się o stosowaniu śmiechu jako lekarstwa, pomagającego w leczeniu różnych chorób, nawet tak poważnych jak rak. A w Polsce koncepcja wykorzystywania śmiechu w walce z tą chorobą jest właściwie nieznana.

Obecnie w angielskojęzycznych zasobach Internetu można znaleźć coraz więcej ciekawych materiałów poświęconych śmiechowi i rakowi.

Na szczególną uwagę zasługuje serwis https://www.LaughterRemedy.com/, którego autor - Paul McGhee - od lat zajmuje się przekonywaniem osób chorych na raka do śmiechu.

Terapie śmiechem

20 007  
1   2  
Dziś Aleksander Łamek pisze o tym, dlaczego zainteresowali się śmiechem lekarze i powstała koncepcja leczenia śmiechem czyli gelotologia.

Zdrowotne właściwości śmiechu są wykorzystywane na wiele sposobów. Terapia śmiechem stosowana jest w wielu krajach na oddziałach szpitalnych. W Polsce terapię śmiechem stosuje fundacja "doktora Clowna". W fundacji tej pracują psycholodzy, pedagodzy i lekarze. Fundacja prowadzi terapię śmiechem w dziecięcych szpitalach. Pracownicy tej fundacji chodzą do szpitali, przebrani za klaunów, gdzie bawią i rozśmieszają dzieci.

Z kolei dla dorosłych są przeznaczone grupowe sesje terapii śmiechem. Jedną z form grupowych sesji terapii śmiechem stworzył indyjski doktor Madan Kataria, który w połowie lat dziewięćdziesiątych zaczął organizować w Indiach Kluby Śmiechu.


Członkowie takich klubów codziennie rano przed pracą spotykają się, najczęściej w parkach i wspólnie śmieją się. Podczas takich sesji wykonują oni różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe i rozciągające oraz śmieją się na różne sposoby. Więcej informacji o tych sesjach znajdziesz w dziale Sesje śmiechu.

Wśród innych sposobów wykorzystywania śmiechu wymienić można m.in. łaskotanie. Pacjent kładzie się np. na łóżku i jest następnie łaskotany po całym ciele.

Jeszcze inną odmianą terapii śmiechem jest po prostu oglądanie śmiesznych komedii lub programów, które mogą nas rozbawić.

Na koniec warto podkreślić, iż niewątpliwym atutem terapii śmiechem jest to, iż jest to holistyczna metoda lecznicza, która wpływa zarówno na ciało jak i umysł.

A więc niech śmiech będzie z wami :-)

Więcej informacji na temat zdrowotnych właściwości śmiechu można znaleźć w książce „Terapia śmiechem. Praktyczny poradnik” (do kupienia na stronie wydawcy) oraz na internetowej stronie www.smiech.org.

1
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Śmiech w walce z rakiem
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Śmiech w walce z rakiem
Przejdź do artykułu Polska oczami Rosjanina
Przejdź do artykułu Rozwijanie poczucia humoru
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Śmiech a nasz organizm
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Czterej Pazerni nagrali płytę

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą