Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Tych lat nie odda nikt...

61 369  
238   21  
W więzieniu wszyscy mówią, że są niewinni, ale ten człowiek faktycznie został niesłusznie oskarżony. Kto zrekompensuje mu stracone lata wolności?

Kliknij i zobacz więcej!
W 1994 roku mieszkaniec Nowego Jorku Jabbar Collins został aresztowany, gdyż podejrzewano, że zamordował brooklińskiego rabina w celach rabunkowych. Amerykanin od razu wyjaśnił detektywom, że zaszła pomyłka. W momencie napadu Collins przebywał u siebie w domu. Jednak w sądzie zjawiło się dwoje świadków, którzy zeznali, że widzieli Jabbara Collinsa opuszczającego miejsce przestępstwa. W rezultacie przysięgli uznali go winnym i sąd skazał mężczyznę na dożywocie.

Kliknij i zobacz więcej!
 
Collins jednak nie upadł na duchu i zapisał się do więziennej biblioteki, gdzie zaczął studiować prawo. Zażądał wglądu do akt sprawy i złożył kilka apelacji. W rezultacie udało mu się wykazać, że prokuratura skłoniła świadków do złożenia fałszywych zeznań. W 2010 roku po przeanalizowaniu nowych dowodów, sąd uznał mężczyznę za niewinnego i Collins wyszedł na wolność. 42-letni dziś mężczyzna spędził w więzieniu 16 lat.
 
Kliknij i zobacz więcej!
 
Po wyjściu na wolność Jabbar Collins pozwał miasto i stan Nowy Jork o odszkodowanie za niesłuszne osadzenie w więzieniu. Władze stanu zaproponowały ugodę, w myśl której wypłacono by Collinsowi rekompensatę w kwocie 3 mln dolarów. Z kolei władze miasta chcą sądzić się dalej.
 
Trzy miliony dolarów to spora kwota - mówi adwokat Collinsa - ale to i tak za mało. Collinsowi należy się dużo wyższa kwota za lata spędzone w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Jesteśmy przekonani, że Nowy Jork będzie zmuszony zapłacić o wiele wyższą rekompensatę.

W USA były już przypadki, kiedy niesłusznie osadzonym przyznawano wysokie rekompensaty pieniężne. W 2012 roku przysięgli zasiadający w federalnym sądzie Chicago przyznali 32-letniemu niesłusznie osadzonemu rekompensatę w wysokości 25 milionów dolarów. Z powodu pomyłki sądowej mężczyzna ten spędził w więzieniu połowę swego życia.


Oglądany: 61369x | Komentarzy: 21 | Okejek: 238 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało