Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny z idealnymi ciałami

50 705  
419   38  
Uwaga, napaleni panowie! Te seksowne dziewczyny mają idealne ciała, które sprawiają, że aż chce się iść na siłownię, natychmiast!

Oliver Curtis - fotograf, który pokazuje co znajduje się po drugiej stronie znanych obiektów z całego świata

156 433  
474   38  
Pierwsze tego typu zdjęcie brytyjski fotograf Oliver Curtis wykonał w 2012 roku. Była to forma cichego sprzeciwu przeciwko brakowi możliwości zrobienia dobrej fotografii piramid w Gizie, z powodu tysięcy turystów i setek kijków do selfików. Dostrzegł w tym pewien oryginalny koncept i od tej pory, gdy tylko odwiedza znane miejsce, wykonuje kilka fotografii stojąc tyłem do obiektu.

#1. Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Brazylia

Kliknij i zobacz więcej!

7 ciekawych faktów na temat tlenu i jego wykorzystania

141 609  
527   61  
Mówimy - zgodnie z prawdą zresztą - że tlen jest nam niezbędny do życia. Co ciekawe, kiedy pierwszy raz tlen pojawił się na Ziemi... spowodował wymarcie 99% organizmów.

#1.

Była to tak zwana katastrofa tlenowa, czyli intensywne zmiany zachodzące na Ziemi około 2 miliardy lat temu. Pierwsze organizmy zdolne do fotosyntezy tlenowej zaczęły wytwarzać duże ilości tlenu, ale nie tylko - produkowały również metan, który przy ówczesnym silnym promieniowaniu UV reagował z najdrobniejszymi ilościami tlenu, prowadząc do ogromnych zlodowaceń. Żyjące wówczas bakterie beztlenowe, jedyne organizmy występujące wtedy na Ziemi, obumierały masowo, ponieważ tlen stanowił dla nich truciznę.

#2.


Skoro już mowa o destrukcyjnych właściwościach tlenu, pewna duża firma prowadząca również wypożyczalnie filmów postanowiła wprowadzić na rynek specjalne płyty DVD, które pod wpływem tlenu ulegały całkowitemu zaciemnieniu w wyniku właśnie kontaktu z tlenem. Już po dwóch dniach od wyjęcia z opakowania płyta nie nadawała się do użytku i cóż, nie było potrzeby zwracać jej do wypożyczalni. Tą jakże troskliwą firmą był... Disney. Program wprowadzono w 2003 roku, ale szybko zaprzestano tych praktyk.

#3.


Jeżeli zobaczycie kiedyś rybę, która wyszła na brzeg, zbudowała sobie gniazdo i wychowała potomstwo, to wcale nie musi to oznaczać, że wypiliście za dużo, dużo za dużo. Ryby z rodziny błędnikowatych mają specjalny "labirynt", narząd błędnikowy, który umożliwia im oddychanie tlenem pobieranym z powietrza. Najlepiej rozwinięta z tych ryb, łaziec indyjski, faktycznie potrafi wychodzić na ląd i swobodnie się po nim przemieszczać, nie tylko zresztą na płaskim. Z tego powodu błędnikowate nazywane bywają "climbing gourami".

#4.


Tropicana Orange Juice i Simply Orange - jedno będące własnością Pepsico, drugie - Coca Coli. Obie firmy zachwalają w najlepsze swój sok pomarańczowy, nie chwaląc się jednak informacją, że dla bardziej wydajnego transportu sok pomarańczowy jest nie tylko pozbawiany wody, ale i tlenu - czyli w efekcie pozbawiany całego smaku i aromatu. Czy to problem? Wydawałoby się, że poważny. "Na szczęście" obie firmy radzą sobie z tym, zatrudniając perfumiarzy i inżynierów pracujących między innymi nad perfumami Diora, którzy komponują odpowiednie dodatki, "przywracające" sokom smak.

#5.


Bojowe łodzie podwodne wykorzystują prąd elektryczny do rozdzielania cząsteczek wody oceanicznej na tlen i wodór. Dzięki niewyczerpanemu z gruntu rzeczy źródłu łodzie te mogą pozostawać w zanurzeniu pod powierzchnią wody nawet przez miesiące bez potrzeby uzupełniania zapasów.

#6.


Podobno niewyjaśnioną dla niektórych zagadkę stanowi to, w jaki sposób statki kosmiczne są w stanie wytwarzać płomienie w kosmosie, gdzie przecież nie ma tlenu. Co innego "ziemskie" odrzutowce, które czerpią niezbędny do spalania tlen z atmosfery. Wyjaśnienie jest zasadniczo proste - statki kosmiczne zabierają na pokład nie tylko zapas paliwa, ale także tlenu. Jednym ze składników paliwa rakietowego jest ciekły tlen.

#7.


Kto odkrył tlen? Zdania są mocno podzielone. Przez pewien czas osiągnięcie to przypisywane było Josephowi Priestleyowi, który otrzymał tlen za pomocą ogrzania tlenku rtęci. Jednak zaraz potem o swoje upomniał się Carl Sheele, twierdząc, że to jego zasługa, której dokonał już w 1773 roku. Tymczasem polska wersja historii głosi, że tlen odkrył w rzeczywistości polski alchemik Michał Sędziwój, który postanowił uprażyć saletrę potasową. I to na niemal 200 lat przed odkryciami dwóch pozostałych badaczy.

Źródła: 1, 2, 3, 4
527
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Oliver Curtis - fotograf, który pokazuje co znajduje się po drugiej stronie znanych obiektów z całego świata
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Nigdy nie ufaj orkom trzymanym w niewoli!
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o Białym Domu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą