Szukaj Pokaż menu

Kilka powodów, przez które ten mały zwierzak jest największym koksem w świecie zwierząt

117 436  
603   53  
Jeśli to lwy są królami zwierząt, to jak nazwać stworzenie, które kradnie im jedzenie, przepędza dorosłe osobniki, straszy młode oraz odgryza dojrzałym samcom jądra? Wydaje wam się, że coś takiego nie istnieje? Że nikt nie jest w stanie zadzierać ze stadem dorosłych lwów? W takim razie szykujcie się na małe zaskoczenie.

Mistrzowie Internetu CDLVIII - Ile hot-dogów sprzedaje Żabka na sekundę

93 480  
537   111  
W dzisiejszym odcinku m.in. co zrobił pewien nastolatek kiedy jego prześladowca nazwał go prawiczkiem; dlaczego wolontariat w przedszkolu jest fajny; ile hot-dogów sprzedaje Żabka na sekundę; czemu Morawiecki nigdy nie miał wymazu z nosa oraz co równie dobrze można powiedzieć w trakcie Wigilii i seksu.

7 ciekawostek o nietypowych lotniskach i ekstremalnych pasach startowych

115 498  
405   63  
Samoloty rosną jak na drożdżach - zajmują coraz więcej miejsca i coraz więcej potrzebują też, by bezpiecznie wylądować i wystartować. A to powoduje, że także infrastruktura wymaga dużej pracy.

#1.

W Lesotho, niewielkim księstwie leżącym wewnątrz Republiki Południowej Afryki, znajduje się bardzo specyficzny pas startowy tylko dla odważnych. Na większości lotnisk, jeżeli pilot zrezygnuje ze startu, może rozpocząć hamowanie i w najlepszym razie zatrzymać się na sąsiadującym z lotniskiem polu kukurydzy. W Lesotho jest inaczej - pas kończy się w miejscu, w którym zaczyna się urwisko. Startujący samolot spada w przepaść aż osiągnie wystarczającą prędkość, by zyskać sterowność i obrać założony kurs. Doświadczenie iście ekstremalne.

#2.


Wcale nie znaczy jednak, że prawidłowo zbudowany pas rozwiązuje wszystkie problemy, czego najlepszym dowodem jest sytuacja, która wydarzyła się w 1999 roku na lotnisku w Plant City na Florydzie. Doszło tam do błędu, w wyniku którego dwa samoloty podeszły do lądowania na jednym pasie w tym samym czasie. Maszyny zderzyły się i ostatecznie wylądowały jedna na drugiej. A co najciekawsze, wszyscy pasażerowie obu samolotów przeżyli.

#3.


Na środku międzynarodowego lotniska w Atlancie, dokładnie pomiędzy dwoma pasami startowymi, znajduje się stary cmentarz. To oczywiście nie jedyne nietypowe lotnisko - Gisborne Airport w Nowej Zelandii przecina linia kolejowa, z kolei pomiędzy pasami lotniska Don Mueang w Bangkoku (notabene 14. najintensywniej wykorzystywanego lotniska świata) znajduje się w pełni funkcjonalne pole golfowe. Czerwone światła ostrzegają golfistów, że lądujący akurat samolot mógłby przeciąć tor lotu piłeczki i zakłócić przebieg gry.

#4.


W 1963 roku na South Hill, osiem kilometrów na południe od Green River w stanie Wyoming, otwarto lotnisko. Przez trzydzieści lat swojej działalności nie cieszyło się szczególną popularnością. Można powiedzieć, że pies z kulawą nogą nie chciał na nim lądować. W 1994 roku zmieniono więc jego przeznaczenie. Tak właśnie powstał… Greater Green River Intergalactic Spaceport, czyli - nie przymierzając - przystanek dla potencjalnych uchodźców z Jowisza. Nie, to nie moja złośliwa interpretacja, tylko oficjalne stanowisko burmistrza Green River.

#5.


Podczas II wojny światowej duże znaczenie miały nie tylko bezpośrednie starcia, ale też cały szereg działań mających na celu zmylenie przeciwnika. Jednym z pomysłów, które ponoć zrealizowali Niemcy, była budowa drewnianego lotniska (włącznie z drewnianym pasem startowym) w północnej Francji. Cóż, było to lotnisko w pełni wystarczające na potrzeby francuskiej armii, ale nie w tym rzecz. Brytyjczycy ponoć poczekali aż naziści skończą zabawę w małego modelarza, po czym konstrukcję zbombardowali. Drewnianymi bombami.

#6.


Z której strony by nie patrzeć, Antarktyda nie jest najczęściej odwiedzanym miejscem na Ziemi, dlatego budowa normalnego lotniska - dla zaledwie 10 lotów rocznie - mija się z celem. Dla tych dziesięciu samolotów zbudowano niewielki port z pasem startowym, nazywa się Wilkins Runway, jest wykuty w lodowcu. Przed każdym lądowaniem powierzchnia pasa jest laserowo korygowana, by zapewnić parametry odpowiednie dla samolotu.

#7.


Skoro dało się wylądować, to powinno też dać się wystartować. Niestety w lotnictwie nie jest to takie oczywiste. W 1983 roku pewien Meksykanin pilotujący prywatny odrzutowiec został zmuszony do awaryjnego lądowania w Mallow w Irlandii. Usterkę samolotu szybko naprawiono, jednak ponowny start opóźnił się o pięć tygodni. Tyle czasu zajęło Irlandczykom wybudowanie wystarczającego pasa startowego. Sam zaś pilot na przymusowych wakacjach stał się w Mallow prawdziwą gwiazdą.

Źródła: 1, 2, 3
405
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu CDLVIII - Ile hot-dogów sprzedaje Żabka na sekundę
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o nie tak znowu wielkich odkrywcach i rozczarowujących odkryciach
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Oto malowania samochodów, za które gracze w Forza Horizon 5 dostali bana na 8 tys. lat - W co jest grane?
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o motoryzacji w Chinach, których nie znajdziecie w żadnym innym artykule

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą