Szukaj Pokaż menu

Jakie nazwy nosiły kiedyś znane dziś zespoły, firmy i osoby

59 141  
170   45  
Dziś każdy te nazwy zna i nie budzą one żadnych wątpliwości. Okazuje się jednak, że osiągniecie idealnej i chwytliwej nazwy nie jest takie proste i trzeba wielu prób i dziwnych pomysłów, aby dojść do ideału.

#1. Wyspy Hawajskie oryginalnie James Cook nazwał Wyspami Kanapkowymi (ang. Sandwich Islands) - po tytule szlacheckim Earl of Sandwich

Oznakowanie maszyn latających. Część 2: trikolora

20 319  
113   23  
Republikę Czechosłowacką proklamowano w podobnym czasie co naszą niepodległość. I podobnie jak my, Czechosłowacy przejęli dużo maszyn po zaborcach (i niektóre nadal produkowali – chociażby Aero Ae-01 był lekką modyfikacją samolotu Hansa-Brandenburg B.I), i podobnie jak my kupowali co i gdzie się dało. Ale nie o sprzęcie mówimy.


SPAD VII C1

3 naukowe powody, by pracować mniej

38 239  
89   16  
Świat pędzi, ludzie są przepracowani, presja ze strony szefa rośnie, a badania wskazują, że być może warto trochę zwolnić – tempo, a nie pracownika – by odczuć całkiem sporo korzyści i wcale nie ryzykować tak wiele.

#1. Człowiek byłby zdrowszy


Analiza badań przeprowadzonych na 600 tysiącach osób z USA, Europy i Australii, opublikowana w znanym i poważanym piśmie medycznym Lancet, pokazała, że długie przesiadywanie w biurze jest niezdrowe dla serca . Badacze odkryli, że ludzie, którzy pracują w ten sposób więcej niż 55 godzin tygodniowo są o 33% bardziej narażeni na zawał niż ludzie pracujący poniżej 40 godzin w tygodniu. Pracoholicy mają także większe o 13% ryzyko wystąpienia chorób serca.

Przepracowani pracownicy fizyczni nie powinni się cieszyć zbyt wcześnie. Jak wykazała inna analiza, opublikowana również na łamach pisma Lancet, mają oni o 30% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż ludzie pracujący za biurkiem poniżej 40 godzin tygodniowo.

#2. Człowiek spałby dłużej


Z oczywistych względów ludzie pracujący poniżej 40 godzin tygodniowo mają w tygodniu więcej czasu na sen od ludzi pracujących powyżej 55 godzin. Jak wykazały badania opublikowane w piśmie Sleep w 2009 roku ci, którzy pracują mniej śpią nie tylko dłużej, ale i lepiej oraz mają mniejsze problemy z zasypianiem. Jak tłumaczą autorzy badania, przepracowany człowiek nie ma czasu na odpoczynek, który stanowi ważny czynnik zapobiegający bezsenności. Jakby tego było mało, to im człowiek więcej pracuje, tym więcej odpoczynku potrzebuje, by móc zregenerować swój organizm. Nie może jednak tego odpoczynku zaznać, ponieważ… dużo pracuje. Więcej snu oznacza także mniejsze rozdrażnienie i mniejszą huśtawkę nastrojów.

#3. Człowiek byłby bardziej wydajny w pracy


Badania dowiodły, że choć przeciętny Amerykanin pracuje dzisiaj dużo więcej niż kilkadziesiąt lat temu, to jego wydajność utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2009 roku dwójka naukowców z Harvard Business School przeprowadziła eksperyment, w którym pracowników jednej z firm konsultingowych w Bostonie zmuszono do brania jednego dnia wolnego od pracy. Pracownicy byli całkowicie odcinani na jeden dzień od mejli i od wszystkiego, co związane z firmą. Po pięciu miesiącach takiego trybu klienci firmy zauważyli wyraźną poprawę jakości obsługi przez zespoły, które wzięły udział w eksperymencie .

A jak mogłoby to wyglądać w twojej firmie? Byłoby w ogóle możliwe? Daj znać w komentarzu.
89
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Oznakowanie maszyn latających. Część 2: trikolora
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Psychologia - pojmowana przez człeka z politechniki
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Bo najpiękniejsze jest wnętrze - czyli nauka anatomii oczami studenta medycyny
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Codzienne zjawiska wyjaśnione prostymi gifami
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Co łączy Avatara i Pocahontas?
Przejdź do artykułu 5 przestarzałych technologii, od których zależy życie wielu osób w nowoczesnym świecie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą