Szukaj Pokaż menu

Koszula z krwią na rękawach, czyli azjatycka produkcja od kulis

90 716  
307   131  
Wyprodukowano w Chinach, Indonezji, Bangladeszu czy Indiach - zachodnie firmy z rozkoszą przenoszą produkcję do Azji, by korzystać z niewolniczej pracy tamtejszych ludzi. Ale i to się powoli zmienia…

Zdjęcia zrobione w idealnym momencie XVII - jaką pasję dzieci dzielą z psami

66 400  
249   27  
W tym odcinku zobaczymy kto był prawdziwym facetem na boisku, koty rodem z "Matrixa" oraz falę uderzeniową... na brzuchu.

#1.

Jak 15 minut może dać takie same efekty jak 2 godziny snu

82 910  
129   35  
Ciągły pęd za sukcesem i brak czasu to problemy cywilizacyjne. Ocenia się, że nawet kilkadziesiąt procent społeczeństwa w krajach rozwiniętych cierpi na zaburzenia snu i jego niedobór. Naukowcy próbują z tym walczyć i niedawno odkryli prostą metodę, która może nam pomóc w walce z tym problemem.

"Śmiech to zdrowie" - to powiedzenie znamy od dawna i nikomu nie przyszłoby do głowy podważać jego prawdziwości. Teraz naukowcom udało się to udowodnić (oczywiście naukowymi metodami), a wszystko dzięki... melatoninie.

Już jakiś czas temu japońscy badacze stwierdzili, że śmiech przed położeniem się spać pomaga w wydzielaniu melatoniny, która odpowiada za regulację cyklu snu i czuwania. Ale to dopiero początek.

15-minutowa sesja szczerego śmiechu do rozpuku rozluźnia mięśnie na czas nawet do 45 minut, a za tym idzie ogólne rozluźnienie ciała i umysłu, a to prowadzi do łatwiejszego zasypiania i spokojniejszego snu.

Fred Turek z uniwersytetu Northwestern w USA wyjaśnia, że melatonina reguluje cykl snu-czuwania nie tylko w ciele jako całości, ale też w każdej z komórek z osobna, regulując ich pracę. Melatonina jest hormonem produkowanym głównie przez szyszynkę i to jej poziomy mówią nam, czy już czas położyć się spać, czy jeszcze nie.

Praca szyszynki zależna jest od naszego nastroju i hormonów z nim związanych. Większa ilość endorfin docierających do szyszynki podnosi wydzielanie melatoniny, serotoniny i DMT.



Jedyne 15 minut śmiechu redukuje hormony stresu do takiego poziomu, że całość oddziaływań biochemicznych i psychologicznych w organizmie przypomina te zachodzące podczas snu:

- wzmocnienie działania układu odpornościowego, wydzielane są immunoglobuliny A

- kortyzol (jeden z tzw. hormonów stresu) jest neutralizowany, a jego poziom spada. Brak snu lub zaburzenie jego regularności utrudnia organizmowi zwalczanie hormonów stresu, m.in. kortyzolu i adrenaliny. Śmiech pomaga zminimalizować te efekty

- zostają wypuszczone neutralne endorfiny - jest to związek związany z dobrym samopoczuciem, który jednocześnie ma działanie przeciwzapalne

- dochodzi do napinania mięśni twarzy, co zwalnia proces starzenia

- tak w czasie śmiechu, jak i podczas snu uwalniane są limfocyty T, które między innymi odpowiadają za zwalczanie komórek nowotworowych

- śmiech dostarcza organizmowi tlenu, który oczyszcza go z toksyn

- łzy ze śmiechu są pełne antyciał, które stanowią pierwszą barierę przed infekcjami bakteryjnymi

- śmiejąc się, lepiej przetwarzamy glukozę

- spada ciśnienie krwi - jeden ze wskaźników poziomu stresu.



Wniosek z tego jest oczywisty - Joe Monster nie tylko powoduje, że Wasz dzień jest lepszy, ale też dba o Wasze zdrowie i spokojny sen.

Źródła:1, 2, 3, 4, 5, 6.
129
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zdjęcia zrobione w idealnym momencie XVII - jaką pasję dzieci dzielą z psami
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Jakie są konsekwencje zapijania alkoholu napojem energetyzującym
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Dlaczego czas płynie szybciej wraz z wiekiem
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Ile niezdrowego cukru zawierają dania, które regularnie spożywamy
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Dziwacy z rosyjskich portali społecznościowych L - prawilnie w Adidasie
Przejdź do artykułu Kilka przerażających teorii opisujących naszą rzeczywistość

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą