Szukaj Pokaż menu

7 wartych uwagi ciekawostek o pracy strażaków

62 426  
296   55  
Poszczególne grupy zawodowe jedna po drugiej tracą w oczach społeczeństwa. Tylko strażacy – zasłużenie – niezmiennie cieszą się szacunkiem.

#1. Backdraft

17197935e34af6d1.jpg

Jak sobie poradzić z problemem imigrantów z Afryki? Ta pani znalazła na to prosty sposób!

73 099  
179   169  
Nie, to nie może być takie proste... Że też nikt na to wcześniej nie wpadł!

Chcieli dopiec wrogowi, a niemalże dopiekli samym sobie, czyli wojenna opowiastka o pewnym eksperymencie

60 274  
276   32  
Brytyjscy naukowcy w roku 1941 nie próżnowali i usiłowali wszelkimi sposobami obrzydzić życie Niemcom. Dać im odwet za Bitwę o Anglię i bomby zrzucone na Londyn. Z tym że coś poszło mocno nie tak, jak zaplanowali. Zresztą przeczytaj krótką, acz mam nadzieję ciekawą opowieść.


Naukowcy mieli za zadanie opracować wyjątkowo silny i odporny szczep wąglika, dostarczyć go na pastwiska Niemiec i zarazić nim bydło. Obliczono, że prawidłowo przeprowadzona operacja pozwoli na zabicie co najmniej 60% zakażonego bydła i zabicie ludzi, którzy to mięso spożyją. A mięsa zwierząt, które przeżyją, nie będzie mogło zostać wykorzystane do jedzenia. Pozostali przy życiu ludzie nie będą mieli co jeść. Spowodowałoby to ogromny głód w Niemczech, kładąc III Rzeszę na kolana.

Eksperymenty nad projektem rozpoczęły się w 1942 r. w odległej części Szkocji, na małej niezamieszkałej wyspie Gruinard. A wybór miejsca nie był przypadkowy, dlatego że po pierwsze eksperymenty te nie były bezpieczne, a po drugie Niemcy nie daliby rady zrobić nalotów na Szkocję. No i Szkocja według Anglików leży na końcu świata. Na wyspę dostarczono 80 owiec, zdetonowano koło wyspy kilka bomb z wąglikiem Vollum 14578. Owce wkrótce zmarły. I to by było na tyle, eksperyment zakończony sukcesem, hura, można świętować. Ale tak naprawdę to tu się zaczyna ciekawa cześć tej historii.

Zdechłe owce trzeba było zniszczyć. I tu zaczyna się robić wesoło. Nikt nie wie dlaczego, ale postanowiono to zrobić za pomocą materiałów wybuchowych. Taką metodę ponoć doradzili Brytyjscy naukowcy. Wybuch był, i to spory, ale nie wszystko poszło tak, jak powinno. Kilka fragmentów zarażonych zwierząt dostało się do morza i prąd skierował je na inną, tym razem zamieszkałą wyspę. Jeden z tych fragmentów został zjedzony prawdopodobnie przez psa. Skutek tego był taki, że po pewnym czasie na wyspie rozpoczął się masowy pomór bydła. Wojsko na szczęście dowiedziawszy się o tym w miarę szybko przeprowadziło dezynfekcję i zapłaciło mieszkańcom wyspy ogromne odszkodowanie za padłe bydło. I tak coś, co miało zniszczyć wroga omal nie zabiło ludzi z własnego kraju.

Ponieważ naukowcy przekonali się jak na żywo wygląda epidemia i pomór, postanowiono w roku 1943 powrócić do tematu i spuścić siemię lniane zarażone wąglikiem. Nasiona siemienia w ilości 5 milionów sztuk miały być rozrzucane na terenie Niemiec za pomocą bombowców. Na szczęście operacja nie doszła do skutku. Niemcy dostali w tym czasie srogi łomot pod Stalingradem i losy wojny wydawały się być rozstrzygnięte. Naukowcy także w porę się opamiętali, kalkulując, że wąglik może zagrozić sąsiednim krajom będącym pod okupacją, a po wojnie również całej Europie. Wybuchłaby niespotykana klęska głodu. Więc plany karmienia bydła wąglikiem ostatecznie upadły i siemię spalono, tym razem bez użycia materiałów wybuchowych.

Wyspa Gruinard, na której przeprowadzono eksperymenty z owcami, była objęta kwarantanną do roku 1986. Po tym czasie usunięto wierzchnią warstwę gleby i to co pozostało popsikano wodnym roztworem formaldehydu, czyli formaliną. Do dziś nie zaleca się odwiedzania wyspy. Tak więc jak mieszkańcy Wielkiej Brytanii nabijają się ze zwrotu Brytyjscy naukowcy, i jak wypowiadają ten zwrot z sarkazmem to już wiesz jaki jest tego powód.
276
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak sobie poradzić z problemem imigrantów z Afryki? Ta pani znalazła na to prosty sposób!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Historia najbardziej ekscentrycznego zakładu w historii Londynu
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Ludger Sylbaris, człowiek, który przeżył dzień zagłady
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Jaką mową posługiwać się będą dzieci, które nigdy nie słyszały żadnego języka? - kulisy dziwacznego eksperymentu sprzed ponad 500 lat
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Faktopedia – Naukowcy rozwikłali zagadkę „mumii syreny”
Przejdź do artykułu Co zrobili żołnierze na froncie po ogłoszeniu zakończenia pierwszej wojny światowej?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą